Kominek z płaszczem wodnym czy powietrzny.

Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogrzewanie kominkowe domów. Jeśli ma ono być głównym źródłem ciepła, musimy postanowić, czy wybieramy system dystrybucji gorącego powietrza (GDP) czy wkład z płaszczem wodnym. Jaki będzie najlepszy dla nas?

Sam kominek ogrzewa jedynie pomieszczenie, w którym się znajduje. Oczywiście dzięki wentylacji ciepłe powietrze jest rozprowadzane po całym domu, jednak pozostałe pokoje są ogrzewane w znikomym stopniu. Dlatego jeśli kominek ma ogrzewać cały dom, musimy zamontować instalację do rozprowadzenia ciepła. Do wyboru mamy kominek powietrzny lub z płaszczem wodnym. Różnice między nimi są dość duże. Przede wszystkim kominek powietrzny nie działa w połączeniu z alternatywnym źródłem ciepła, ale może działać niezależnie od niego. Natomiast kominek z wkładem z płaszczem wodnym to sposób na gorące grzejniki. Jest on połączony z systemem centralnego ogrzewania. Każdy rodzaj kominka ma swoje wady i zalety.

Kominek powietrzny

System DGP (dystrybucja gorącego powietrza) to łatwy do wykonania i niedrogi system ogrzewania kominkowego całego domu. Niestety, jego montaż jest możliwy właściwie tylko w budynkach nowych lub poddawanych kapitalnemu remontowi, gdyż wymaga poprowadzenia przewodów, którymi ciepłe powietrze będzie przemieszczać się do ogrzewanych pomieszczeń. Zasada działania kominka powietrznego nie jest skomplikowana, a jednocześnie gwarantuje niezawodne działanie – w układzie grawitacyjnym ogrzewanie funkcjonuje nawet w przypadku awarii prądu. Do kominka przez otwór znajdujący się u dołu obudowy wpływa powietrze z pomieszczenia, które ogrzewa się od jego gorącego korpusu. Następnie powietrze unosi się do zamontowanego nad kominkiem okapu i przez wyloty dostaje się do przewodów rozprowadzających je do wszystkich pomieszczeń, które mają być ogrzewane. Powietrze z przewodów wypływa przez kratki lub anemostaty w suficie, ścianach lub podłodze. Do transportu powietrza na odległość większą niż 3 m potrzebny jest wentylator (nazywany aparatem nawiewnym lub turbiną). Taki sposób ogrzewania domu chociaż jest bardzo wygodny i pozwala ograniczyć koszty eksploatacyjne, nie jest jednak pozbawiony wad. Pewną niedogodnością jest brak pełnej kontroli nad regulacją wydajności systemu. Gdy w kominku się pali, system grzejnie z pełną mocą, co nie zawsze jest potrzebne. Zmniejszenie lub zwiększenie ilości transportowanego ciepła umożliwia zastosowanie wymuszającego cyrkulację powietrza wentylatora o regulowanej prędkości. Natomiast intensywnością spalania w kominku możemy sterować regulując dopływ powietrza do komory spalania za pomocą przepustnicy we wkładzie (lub w przewodzie doprowadzającym powietrze) i szybra w przewodzie dymowym. Nie umożliwia to jednak sterowania temperaturą niezależnie w każdym pomieszczeniu. Możemy to zrobić przymykając lub otwierając poszczególne nawiewniki – jednak regulacja ta jest mało precyzyjna.

Kominek z płaszczem wodnym

Dom możemy ogrzewać także kominkiem zaopatrzonym we wkład kominkowy z wymiennikiem ciepła podgrzewającym wodę. Urządzenia te nazywane są kominkami z płaszczem wodnym. Oczywiście w takim przypadku niezbędna jest instalacja centralnego ogrzewania wodnego. Kominki z płaszczem wodnym działają jak kotły – podgrzewają wodę krążącą w instalacji c.o. Ciepło do pomieszczeń emitują grzejniki. W takiej instalacji kominek może być jedynym źródłem ciepła lub pracować równolegle z innymi urządzeniami grzewczymi, np. kotłem węglowym, gazowym, olejowym czy pompą ciepła. System grzewczy może być także uzupełniony o kolektory słoneczne. Kominek z płaszczem wodnym może służyć także do przygotowania ciepłej wody użytkowej. W porównaniu z kominkiem z DGP w tym systemie łatwiej i dość precyzyjniej możemy regulować temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach (umożliwiają to zawory zamontowane na grzejnikach), jest ona także stabilniejsza. Niestety, na zwiększenie temperatury czeka się znacznie dłużej, niż w przypadku domu ogrzewanego się gorącym powietrzem. Montaż kominka z płaszczem wodnym nie jest też polecany do domów letniskowych, ponieważ istnieje ryzyko zamarznięcia wody w rurach, gdy przez dłuższy ogrzewani nie działa (w systemie powietrznym nie ma takiego zagrożenia).

Czym kierować się wybierając system ogrzewania?

Przede wszystkim pod uwagę powinniśmy wziąć potrzeby domowników oraz uwarunkowania techniczne. Bardzo dużym skrócie, można stwierdzić, że: kominek z płaszczem wodnym jest lepszym rozwiązaniem, gdy ma być jedynym lub podstawowym źródłem ciepła w całym budynku oraz w domu przebywają alergicy, wrażliwi na kurz rozprowadzany przez systemy ogrzewania powietrznego; kominek powietrzny jest lepszym rozwiązaniem, gdy będzie on pełnił wyłącznie lub przede wszystkim funkcję dekoracyjną oraz nie mamy i nie planujemy instalacji centralnego ogrzewania. Rozwiązaniem tańszym jest kominek powietrzny niż z płaszczem wodnym, do zamontowania którego potrzebne są droższe wkłady kominkowe, a także większe ilości dodatkowych urządzeń. Natomiast ogromną zaletą kominka z płaszczem wodnym jest to, że można przy nim zamontować zasobnik wody grzewczej, który magazynuje nadmiar ciepła i zapewnia ogrzewanie oraz ciepłą wodę użytkową nawet po wygaśnięciu paleniska.

 

Firma PPHU PANEK - producent kominów kwasoodpornych, powstała w 1979 roku i obecnie oferuje ponad 20 000 artykułów, m.in. kominy kwasoodporne, kominki oraz wszelkie akcesoria branżowe. Zapraszamy do naszych sklepów w Michałowicach, Zakręcie, Łodzi i internecie na stronie www.kominy-panek.pl .

Kontakt z mediami: tel.: 791-134-777 e-mail: marketing@kominy-panek.pl

PPHU PANEK Michał Panek ul. Regulska 46 05-816 Michałowice NIP: 534-217-83-30